GREENET – Ubrzavanje zelene tranzicije na pravedan i društveno odgovoran način – sektori industrije, energetike i transporta

Ključni cilj GREENET projekta je promovisanje pravedne i zelene tranzicije u sektorima industrije, energetike i transporta, uz jačanje kapaciteta međusektorskih socijalnih partnera. Ovaj projekat je u skladu sa 13 zakonskih predloga koji imaju za cilj usklađivanje klimatskih i energetskih politika EU sa postavljenim klimatskim ciljevima usvojenim sa Zakonom o klimi – smanjenje efekta staklene bašte od najmanje 55% do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990. godine.

GREENET projekat ima više specifičnih ciljeva: uključujući analizu uticaja politike zelene tranzicije na zapošljavanje i uslove rada, prilagođavanje kolektivnih pregovaranja i zelenog dijaloga sektorskih i međusektorskih partnera, kao i kreiranje novog strateškog okvira za delovanje na nacionalnom i evropskom nivou kako bi se pripremile sve zainteresovane strane za implementaciju strategija zelenog dogovora.

Projekat donosi široku međunarodnu saradnju među organizacijama na nacionalnom nivou i nivou Evropske unije. Više o partnerskim organizacijama, očekivanim rezultatima i planiranim aktivnostima možete pronaći u flajeru.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Prvi sastanak na projektu GREENET

Prvi online sastanak na projektu ” GREENET – Ubrzavanje zelene tranzicije na pravedan i društveno odgovoran način – sektori industrije, energetike i transporta” održan je 16. oktobra 2023. godine.

Sastanak je otvorio gospodin Kendrik Bondin – Projektni menadžer Generalnog sindikata radnika (GWU). Tokom uvodnog obraćanja, Bondin je predstavio svoju organizaciju, a zatim su se i ostali učesnici kratko predstavili, deleći informacije o svojim organizacijama.

Glavni cilj projekta je promovisanje pravedne i zelene tranzicije u sektoru industrije, energetike i transporta. Projekat ima ambicioznu viziju ojačavanja kapaciteta međusektorskih socijalnih partnera u ovim sektorima, sa fokusom na uticaj na evropski socijalni dijalog. Cilj je obezbediti tranziciju ka neutralnosti ugljenika u Evropskoj uniji, suočavajući se istovremeno sa rizicima vezanim za energetsku bezbednost i COVID-19. Ovo će osigurati socijalnu pravednost za sve evropske građane i radnike.

Projekat “GREENET” je podržan od strane Evropske unije u okviru programa “Uslovi rada i socijalni dijalog”. Tokom sastanka, detaljno su razmatrani ciljevi projekta, metodologija rada i planirane aktivnosti koje će se sprovoditi u narednih 20 meseci.

Online anketa za zaposlene u sektoru industrije, saobraćaja i energetike

Želimo da zamolimo zaposlene u kompanijama iz ovih sektora da popune kratku anketu klikom na sledeći link https://forms.gle/CtHupVbUqEHh4cg3A

Završena je izrada Nacionalnog izveštaja. Izveštaj obuhvata sve ključne aspekte projekta, uključujući postignuća, izazove i preporuke za buduće aktivnosti. Verujemo da će ovaj izveštaj pružiti sveobuhvatan pregled i korisne uvide za dalji razvoj projekta. Izveštaj na engleskom jeziku možete pročitati ovde.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Online stručni sastanak

26. jula 2024. održan je online stručni sastanak u okviru projekta GREENET  – Ubrzavanje zelene tranzicije na pravedan i društveno odgovoran način – sektori industrije, energetike i transporta”, koji sufinansira Evropska unija.

Cilj sastanka bio je da se sumiraju rezultati nacionalnih istraživanja, sprovodenog u periodu od januara do maja 2024. godine. Predstavnici partnerskih organizacija izložili su najvažnije izazove identifikovane tokom istraživanja, moguća rešenja i aktivnosti za njihovo prevazilaženje, zaključke do kojih su ekperti došli, a formuslisani su i nacrti preporuka koje će se podeliti sa socijalnim partnerima na nivou EU.

Najvažnije teme na koje su se fokusirali učesnici odnosile su se na energetsku sigurnost, prelazak na obnovljive izvore i ekonomske izazove povezane sa zelenom tranzicijom, njen uticaj na uslove rada, zapošljavanja, kompetencije zaposlenih i njihovo prilagođavanje novim zahtevima, odnos socijalnih partnera prema politikama zelene tranzicije i pravedne tranzicije, kao i visoke troškove povezane sa zelenom tranzicijom, uključujući izazove u oblasti zelenih investicija i finansiranja. Bila je to dragocena prilika za razmenu ideja i saradnju na inovativnim rešenjima za održiviju budućnost.

Učenici su se složili da je potrebno u svim zemljama raditi na unapređenje regulatornog okvira, investirati u modernizaciju tehnologije i infrastrukturu koja će biti podrška prelasku na klimatski neutralnu ekonomiju i voditi računa o zaposlenima koji će svakako biti jedan od značajnih stubova ove tranzicije.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Prva radionica na nivou Evropske unije, Krakov 9-10 oktobar 2024.

Radionica je namenjena predstavnicima sektora industrije, energije i transporta u cilju boljeg razumevanja politika i zakonodavstva povodom Novog zelenog dogovora i njihovog uticaja na ove sektore. Učesnici radionice će takođe steći praktična znanja neophodna za pružanje adekvatnog odgovora na izazove koje donosi zelena tranzicija na pravičan i inkluzivni način. U tu svrhu koristiće se sledeći Priručnik.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Održana prva radionica na nivou Evropske unije, Krakov 9-10 oktobar 2024.

Na radionici je učestvovalo 27 učesnika, uključujući predstavnike radnika, poslodavaca i stručnjaka sa Malte, Poljske, Bugarske, Portugala, Španije, Srbije, Severne Makedonije, Slovačke i Letonije.

Tokom radionice diskutovalo se o Evropskom zelenom dogovoru i njegovim ključnim pretpostavkama, istovremenosti zelene i digitalne tranzicije i uloge socijalnog dijaloga u obezbeđivanju pravedne tranzicije. Učesnici su se aktivno uključili u organizovane diskusije, deleći svoje uvide i iskustva o izazovima i mogućnostima u okviru svojih organizacija.

Posebno su istaknute sledeće teme:

  • Važnost informacija i konsultacija radnika u postizanju pravedne tranzicije;
  • Mišljenja polaznika o Zelenom dogovoru i njegovim implikacijama na različite sektore;
  • Kolaborativni grupni rad fokusiran na identifikaciju najvećih izazova u sprovođenju strategija pravedne tranzicije.

Različite perspektive i stručnost koju su učesnici pokazali tokom radionice će nesumnjivo doprineti unapređenju zajedničkih ciljeva za održivu i društveno odgovornu zelenu tranziciju.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Nastavak GREENET evropskih radionica o Zelenom dogovoru

Nakon 1. evropske radionice održane u Krakovu 9-10. oktobra 2024. godine, održane su dve dodatne online evropske radionice sa ciljem jačanja veština socijalnih partnera za zelenu tranziciju.

🔹 2. radionica, 28-29. oktobar 2024: Učesnici su analizirali evropska istraživanja o Zelenom dogovoru, mapirali primere pregovora i razgovarali o novim pristupima aktivnostima socijalnih partnera. Posebna pažnja posvećena je Deklaraciji iz Antverpena, naglašavajući potrebu za „industrijskim sporazumom“ kako bi se podržala evropska konkurentnost u zelenoj tranziciji.

Materijal sa radionica je dostupan u vidu dve prezentacije koje možete pogledati klikom na linkove.

Prezentacija 1

Przentacija 2

🔹 3. radionica, 4-5. novembar 2024: Ova radionica se fokusirala na očekivane promene u transportnom sektoru do 2050. i veštine potrebne za tranziciju. Istraženi su scenariji za održivu energiju i cirkularnu ekonomiju, uz analizu profesija u nastajanju i ulogu digitalnog socijalnog dijaloga.

Materijal sa radionica je dostupan u vidu dve prezentacije koje možete pogledati klikom na linkove.

Prezentacija 1

Prezentacija 2

Ove tri radionice označavaju važan korak ka zelenijoj Evropi, okupljajući socijalne partnere iz cele Evrope kako bi podstakli konstruktivan i obrazovni dijalog.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Izveštaj o uporednom istraživanju

U okviru projekta sprovedeno je uporedno istraživanje, o čemu je sačinjen izveštaj. On se fokusira na uticaj evropskih politika zelene tranzicije na zapošljavanje i uslove rada u tri sektora: industrije, energetike i transporta. Zemlje obuhvaćene istraživanjem i izveštajem su Bugarska, Litvanija, Malta, Poljska, Portugalija, Slovačka i dve zemlje kandidata za članstvo u EU: Severna Makedonija i Srbija.

Rezultate sprovedene ankete potrebno je tumačiti sa oprezom budući da se ne mogu smatrati reprezentativnim za određene zemlje ili sektore zbog male veličine samih uzoraka.

Izveštaj možete preuzeti ovde.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *