

Izneti stavovi i mišljenja pripadaju samo autoru(ima) i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije ili organa koji je dao odobrenje. Za njih se ne može smatrati odgovornim ni Evropska unija ni organ koji dodeljuje sredstva.
„SEC-CEE: Unapređenje razumevanja sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza u Srednjoj i Istočnoj“ Evropi predstavlja istraživački projekat koji koordinira Konfederacija mađarskih poslodavaca i industrijalaca (MGYOSZ-BusinessHungary), u saradnji sa konfederacijama poslodavaca iz Slovenije, Slovačke, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Rumunije, kao i sa najstarijim mađarskim univerzitetom, Univerzitetom Eotvos Lorand (ELTE).
Cilj projekta SEC-CEE je da se ispita uticaj ključnih ekonomskih faktora na nacionalni sektorski socijalni dijalog i sistem sektorskog kolektivnog pregovaranja u zemljama Centralne i Istočne Evrope, kao i da se istraži na koji način sektorsko kolektivno pregovaranje može olakšati prilagođavanje kompanija i njihovih zaposlenih na nove izazove uzrokovane ratom u Ukrajini, koji su dodatno otežani post-kovid ekonomijom.
Projekat takođe ima za cilj da olakša dijalog o budućnosti sektorskog socijalnog dijaloga u zemljama učesnicama kroz podsticanje predviđanja i razmenu najboljih praksi na nacionalnom i međunarodnom nivou. Osnovna koncepcija projekta je da istraži ulogu sektorskog socijalnog dijaloga u oblikovanju sveta rada u vrlo nestabilnim i neizvesnim političkim, ekonomskim, ekološkim i društvenim okolnostima.
Projekat traje od 1. novembra 2023. do 31. oktobra 2025. godine.
Partneri na projektu su:
- MGYOSZ – Nacionalna konfederacija poslodavaca i industrijalaca Mađarske (Mađarska) – nosilac projekta
- SAE – Unija Poslodavaca Srbije (Srbija)
- ZDS – Udruženje poslodavaca Slovenije GIZ (Slovenija)
- SGS – Savez gorenjskih sindikata (Slovenija)
- NUE – Republička unija poslodavaca (Slovačka)
- NKOS – Nezavisni hrišćanski sindikati Slovačke (Slovačka)
- Concordia – Konfederacija poslodavaca Concordia (Rumunija)
- MEF – Unija poslodavaca Crne Gore (Crna Gora)
- ELTE – Univerzitet Eötvös Loránd (Mađarska)
- Sindikat – Savez samostalnih sindikata Srbije (Srbija)
- MASZSZ – Mađarska konfederacija sindikata (Mađarska)
- USSCG – Unija slobodnih sindikata Crne Gore (Crna Gora)
Projekat SEC-CEE predstavlja značajan korak ka unapređenju sektorskog socijalnog dijaloga u Centralnoj i Istočnoj Evropi, sa posebnim naglaskom na prilagođavanje aktuelnim ekonomskim izazovima i krizama.
————————————————————-
Kick off sastanak 16. januar 2024
U januaru ove godine, u Budimpešti je održan sastanak na kojem su se okupili eksperti i predstavnici poslodavačkih organizacija iz više zemalja Centralne i Istočne Evrope. Na ovom sastanku, diskutovano je o metodologiji istraživanja i ključnim konceptima koji će se koristiti u analizi sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza.
Poseban akcenat je stavljen na odabir sektora koji će biti obuhvaćeni istraživanjem. Naša organizacija je, nakon pažljive analize i diskusije, odabrala sektore hemije i transporta kao fokusne oblasti. Ovi sektori su prepoznati kao ključni za proučavanje uticaja ekonomskih faktora, poput pandemije COVID-19, Ukrajinske krize, energetske krize i inflacije, na socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje.
Učesnici sastanka su se takođe fokusirali na definisanje istraživačkih pitanja koja će biti u središtu ovog projekta. Razmatrano je kako su globalne krize uticale na interesovanje poslodavačkih organizacija za učešće u sektorskom dijalogu, kao i kako su se promene u zakonodavstvu tokom pandemije odrazile na saradnju između socijalnih partnera. Diskutovalo se o tome koje su teme i sadržaji sektorskog dijaloga promenjeni usled ovih kriza i koje su mere, uključujući sektorske kolektivne ugovore, razvijene kako bi se ublažili negativni efekti.
Kao deo metodologije istraživanja, planirano je sprovođenje tematskih radionica u nekoliko zemalja, uključujući Srbiju, Crnu Goru i Sloveniju, kako bi se pružila nacionalna perspektiva i omogućila razmena najboljih praksi među zemljama učesnicama.

Unija poslodavaca Srbije, u saradnji sa udruženjima poslodavaca iz regiona, sprovodi istraživanje sa ciljem analize stanja u vezi sa industrijskim odnosima.
Ideja nam je da utvrdimo kako ekonomski i drugi faktori utiču na sektorski socijalni dijalog, kao i na dijalog na nivou poslodavca, kao i da identifikujemo sve mogućnosti za unapređenje uslova poslovanja i konkurentnosti kroz ovu formu.
Anketa je namenjena preduzećima i za njeno popunjavanje potrebno je oko 15 minuta. Anketa je anonimna, a prikupljeni podaci koristiće se isključivo u istraživačke svrhe. Anketi možete pristupiti OVDE.
_______________________________________________________________________
Tematski pregled o sektorskom kolektivnom pregovaranju u Podgorici
Dana 4. oktobra 2024. godine u Podgorici, Crna Gora, održan je prvi tematski seminar u okviru Projekta „Bolje razumevanje uloge sektorskog kolektivnog pregovaranja u periodu višestrukih kriza u Centralnoj i Istočnoj Evropi (SEC-CEE. Učesnici iz Srbije, Crne Gore, Slovenije, Slovačke, Mađarske i Rumunije su predstavili nacionalne preglede stanja, diskutovali o izazovima poput nedostatka radne snage, fleksibilnih oblika rada i sve većeg značaja digitalizacije i uključivanja starijih u tržište rada.
U Crnoj Gori je zabeležen napredak kroz nedavno potpisan kolektivni ugovor za sektor telekomunikacija, uz izražen nedostatak radne snage. Iz Srbije je ukazano na ograničenja u postojećem zakonodavnom okviru kada je reč o proširenju primene kolektivnih ugovora, kao i na razliku u zastupljenosti sindikata između javnog i privatnog sektora., dok pregovori o minimalnoj ceni rada nisu deo kolektivnog pregovaranja. Istaknuta je i potreba za usklađivanjem zakonskog okvira sa praksom fleksibilnih oblika rada.
U Sloveniji je istqaknuto da postoji 32 granska kolektivna ugovora, sa pokrivenošću od 60–80% zaposlenih. Aktuelne teme su „pravo na isključenje“ i sprovođenje EU Direktive o minimalnoj zaradi. Takođe, značajan izazov predstavlja činjenica da 15% radne snage čine strani državljani.
U Slovačkoj su u fokusu aktivno starenje i celoživotno učenje, dok je u Mađarskoj kolektivno pregovaranje gotovo nestalo. Poslodavci često nisu upoznati sa značajem i prednostima ovog mehanizma. Projekat SEC-CEE upravo zato ima za cilj podizanje svesti i edukaciju poslodavaca u ovoj oblasti.
Održan je i sastanak Upravnog odbora projekta, na kojem su potvrđeni naredni tematski pregledi u Ljubljani (7. novembar) i Beogradu (6. decembar), kao i završna konferencija u Budimpešti u junu 2025. godine. Seminar je organizovala Unija poslodavaca Crne Gore, a prisustvovali su i predstavnici sindikata i preduzeća.
_____________________________________________________________________________
Seminar o kolektivno pregovaranje na sektorskom nivou u zemljama regiona
Dana, 7 novembra u Ljubljani, Republika Slovenija, održan je Thematic Review Seminar u okviru Projekta „Bolje razumevanja uloge sektorskog kolektivnog pregovaranja u periodu višestrukih kriza u Centralnoj i Istočnoj Evropi (SEC-CEE)“, finansiranom od strane Evropske komisije, a čiji je nosilac Konfederacija mađarskih poslodavaca i industrijalaca (MGYOSZ-BusinessHungary, u daljem tekstu: BusinessHungary), u saradnji sa partnerima – organizacijama poslodavaca iz Republike Srbije (UPS), Republike Slovenije, Slovačke Republike, Republike Hrvatske, Republike Crne Gore i Rumunije (nacionalni članovi BusinessEurope), kao i najvećim mađarskim univerzitetom, Univerzitetom Eotvoš Lorand (ELTE) iz Budimpešte. Seminar je inače održan u hibridnom formatu, i na istom su učestvovovali predstvanici Unije i nacionalni ekspert na Projektu.
Glavni cilj SEC-CEE projekta je da proceni uticaj višestrukih kriza izazvanih pandemijom COVID-19, rusko-ukrajinskom krizom i drugih, na nacionalni sektorski socijalni dijalog i sistem sektorskog kolektivnog pregovaranja u šest zemalja CEE regiona, kao i da istraži kako sektorsko kolektivno pregovaranje može pomoći kompanijama i njihovoj radnoj snazi u prilagođavanju novim izazovima u svetu rada. Odabirom ove teme, partneri na Projektu nastoje da doprinesu sprovođenju Akcionog plana Evropskog stuba socijalnih prava, posebno 8. stuba koji se odnosi na „Socijalni dijalog i uključivanje radnika“.
Seminar je organizovan od strane ZDS (Asocijacije poslodavca Slovenije).
U okviru Seminara prikazano je stanje i uloga socijalnog dijaloga u Sloveniji, kojom prilikom je izneto da je ovaj instrument za regulisanje radnih i industrijskih odnosa prilično razvijen u ovoj zemlji. Izneti su podaci da trenutno egzistiraju 32 kolektivna ugovora na granskom nivou/nivou delatnosti, te da je između 60-80% zaposlenih pokriveno istim. Neke od aktuelnih „novih tema” za kolektivno pregovaranje su tzv. “pravo na isključenje” (right to disconnect – isključivanje iz elektronske komunikacije vezane za posao) i obaveza preduzeća da od 20. novembra 2024. godine donese poseban akt kojim se ovo pitanje uređuje; EU Direktiva o minimalnoj zaradi je takođe aktuelna tema, jer su države članice u obavezi da usvoje Akcione planove kojima treba da se postigne pokrivenost od 80% radne snage ovim propisom. Takođe je rečeno da se Slovenija suočava sa velikim nedostatkom radne snage, a da podaci pokazuju da 15% ukupne radne snage čine strani državljani.
U okviru Seminara, nadalje je diskutovano o uticaju Pandemije COVID na socijlani dijalog i kolektivno pregovaranje u Srbiji, Sloveniji, Slovačkoj, Rumuniji, Mađarskoj. Takođe je razgovarano o trenutnom istraživanju koje se sprovodi na nacionalnim nivoima u zemljama učesnicima Projekta od strane izabranih eksperata.
U drugom delu dogadjaja, održan je i sastanak Upravnog odbora Projekta, na kojem se raspravljalo o tehničkim pitanjima u vezi sa sprovođenjem Projekta, planiranim aktivnostima i drugim pitanjima.
__________________________________________________________________
Završni tematski seminar SEC-CEE projekta održan u Beogradu
Dana 6. decembra 2024. godine u Beogradu, Republika Srbija, održan je treći i poslednji Thematic Review Seminar u okviru Projekta „Bolje razumevanje uloge sektorskog kolektivnog pregovaranja u periodu višestrukih kriza u Centralnoj i Istočnoj Evropi (SEC-CEE)“, koji se realizuje uz podršku Evropske komisije, a koji okuplja poslodavačke organizacije iz Srbije, Slovenije, Slovačke, Mađarske, Rumunije i Crne Gore, kao i Univerzitet ELTE iz Budimpešte.
Fokus beogradskog seminara bio je na aktuelnim izazovima u sektorskom socialnom dijalogu u regionu i mogućim pravcima unapređenja prakse kolektivnog pregovaranja. Diskutovalo se o ograničenjima poput razlika u visini plata unutar istog sektora (npr. duvan, poljoprivreda), slaboj teritorijalnoj razvijenosti i motivaciji poslodavaca da se uključe u kolektivno pregovaranje.
Posebna pažnja bila je posvećena temama poput usklađivanja sa evropskim klasifikacijama delatnosti (od 1. januara 2025), značaja mentalnog zdravlja na radu, balansa između privatnog i poslovnog života, kao i uvođenja mehanizama za rešavanje sporova kroz kolektivne ugovore. Naglašena je potreba promene dominantnog načina razmišljanja i veće solidarnosti, posebno prema osetljivim kategorijama zaposlenih.
U okviru diskusije posebno su razmatrani izazovi u hemijskom i nemetalskom sektoru. Istaknuto je da su neka preduzeća iz ovih oblasti već integrisana u lance snabdevanja stranih kompanija i time obavezna da poštuju zahteve kao što su oni predviđeni nemačkim Zakonom o dužnoj pažnji. Zbog toga, mnoge firme ne vide potrebu za kolektivnim ugovorima jer ih ili već imaju na nivou preduzeća ili zbog toga što ne postoji sindikat, niti interesovanje da se isti formira. Takođe, ukazano je na problem neadekvatne klasifikacije delatnosti – na primer, proizvođači veštačkog đubriva se trenutno vode kao hemijski sektor, iako bi prirodnije pripadali poljoprivredi.
U okviru seminara predstavnik sindikata UGS Nezavisnost govorio je o značaju „evidence-based“ pristupa kolektivnom pregovaranju i digitalnim platformama za razmenu stavova između socijalnih partnera.
Istog dana održan je i sastanak Upravnog odbora projekta, na kojem su razmatrane administrativne i finansijske obaveze partnera. Definisani su rokovi za izveštavanje i planirana radionica za izradu scenarija o budućnosti sektorskog dijaloga, koja će biti organizovana do kraja marta 2025. godine, uz učešće predstavnika sindikata, akademske zajednice i institucija.
_____________________________________________________________________________________________________________
Radni ručak sa novinarima i predstavnicima medija: Socijalni dijalog kao ključ uspešnih pregovora
19. juna 2025. godine, organizovan je radni ručak sa novinarima i predstavnicima medija u cilju jačanja saradnje sa medijima i informisanja o najvažnijim aktivnostima koje Unija planira do kraja godine.
Događaj je organizovan u okviru međunarodnog projekta SEC-CEE – Unapređenje razumevanja sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza u Srednjoj i Istočnoj Evropi. Projekat koordinira Konfederacija mađarskih poslodavaca i industrijalaca, a učestvuju i poslodavačke organizacije iz Slovenije, Slovačke, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Rumunije. Cilj projekta je da se kroz istraživanja i razmenu iskustava unapredi razumevanje uloge sektorskog socijalnog dijaloga u vremenima velikih ekonomskih i društvenih izazova.
U trenutku održavanja radnog ručka upravo su započeli pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu, što je bio povod za dodatno isticanje važnosti kvalitetnog socijalnog dijaloga. Minimalna cena rada predstavlja jedno od ključnih pitanja u okviru tripartitnih pregovora između predstavnika države, poslodavaca i sindikata, a otvaranje ovog procesa je uvek i signal šire javnosti o spremnosti aktera da kroz dijalog traže održiva rešenja.
Direktor Unije poslodavaca Srbije, Srđan Drobnjaković, zajedno sa timom iz sektora za komunikacije i međunarodnu saradnju, zahvalio je prisutnima na dosadašnjoj podršci i otvorenosti, ističući da je saradnja sa medijima od ključnog značaja za transparentnost i jačanje svesti o temama važnim za privredu.
Socijalni dijalog, naročito u nestabilnim vremenima, ostaje nezaobilazan instrument za obezbeđivanje ravnoteže interesa na tržištu rada, očuvanje konkurentnosti privrede i unapređenje uslova rada zaposlenih.

________________________________________________________________________________________________________________
Održana konferencija: Unapređenje razumevanja uloge sektorskog kolektivnog pregovaranja u uslovima višestrukih kriza
Predstavnici Unije poslodavaca Srbije učestvovali su 23. juna 2025. na završnoj konferenciji međunarodnog projekta „SEC-CEE – Unapređenje razumevanja uloge sektorskog kolektivnog pregovaranja u uslovima višestrukih kriza u Centralnoj i Istočnoj Evropi“, održanoj na Pravnom fakultetu Univerziteta ELTE u Budimpešti.
Nosilac projekta je MGYOSZ/BusinessHungary, uz partnere iz Slovenije, Slovačke, Rumunije, Crne Gore i Srbije. Konferencija je okupila predstavnike institucija, akademske zajednice i socijalnih partnera, radi razmene nalaza istraživanja i iskustava u sektorskom socijalnom dijalogu.
U okviru konferencije održane su dve panel diskusije: „Učešće poslodavaca u sektorskom socijalnom dijalogu tokom kriza“ i „Uticaj trendova na socijalni dijalog – različite perspektive“.
U okviru panela predstavljen je uporedni pregled zakonodavnih okvira u šest zemalja, razmatrani su rezultati istraživanja i analizirano je kako pravni i institucionalni uslovi utiču na spremnost poslodavaca da pregovaraju.
Predstavnici Srbije ukazali su na činjenicu da su poslodavci, pod pritiskom kriza, fokusirani na zadržavanje radne snage, veću fleksibilnost i smanjenje troškova. Broj granskih ugovora nije veliki, a pregovori se češće vode na nivou firme. Istaknuto je da značajan uticaj imaju zahtevi stranih kupaca i globalni standardi.
Kao primer dobre prakse naveden je kolektivni ugovor u građevinskoj industriji, postignut uz fleksibilan pristup i saradnju partnera. Dijalog u Srbiji nije u potpunosti institucionalizovan, ali se prepoznaje kao važno sredstvo za suočavanje sa izazovima poput digitalizacije i migracija.
Dodatno su razmatrana pitanja minimalne zarade, bezbednosti I zdravlja na radu, obrazovanja i novih oblika rada, uz naglasak na potrebu informisanja i podrške, posebno za mala i srednja preduzeća.
Učešćem na konferenciji, Unija poslodavaca Srbije potvrdila je posvećenost razvoju socijalnog dijaloga i unapređenju poslovnog okruženja u Srbiji i regionu.

No comment yet, add your voice below!