Projekat: SEC-CEE: Unapređenje razumevanja sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza u Srednjoj i Istočnoj Evropi

Unija poslodavaca Srbije

Izneti stavovi i mišljenja pripadaju samo autoru(ima) i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije ili organa koji je dao odobrenje. Za njih se ne može smatrati odgovornim ni Evropska unija ni organ koji dodeljuje sredstva.

SEC-CEE: Unapređenje razumevanja sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza u Srednjoj i Istočnoj“ Evropi predstavlja istraživački projekat koji koordinira Konfederacija mađarskih poslodavaca i industrijalaca (MGYOSZ-BusinessHungary), u saradnji sa konfederacijama poslodavaca iz Slovenije, Slovačke, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Rumunije, kao i sa najstarijim mađarskim univerzitetom, Univerzitetom Eotvos Lorand (ELTE).

Cilj projekta SEC-CEE je da se ispita uticaj ključnih ekonomskih faktora na nacionalni sektorski socijalni dijalog i sistem sektorskog kolektivnog pregovaranja u zemljama Centralne i Istočne Evrope, kao i da se istraži na koji način sektorsko kolektivno pregovaranje može olakšati prilagođavanje kompanija i njihovih zaposlenih na nove izazove uzrokovane ratom u Ukrajini, koji su dodatno otežani post-kovid ekonomijom.

Projekat takođe ima za cilj da olakša dijalog o budućnosti sektorskog socijalnog dijaloga u zemljama učesnicama kroz podsticanje predviđanja i razmenu najboljih praksi na nacionalnom i međunarodnom nivou. Osnovna koncepcija projekta je da istraži ulogu sektorskog socijalnog dijaloga u oblikovanju sveta rada u vrlo nestabilnim i neizvesnim političkim, ekonomskim, ekološkim i društvenim okolnostima.

Projekat traje od 1. novembra 2023. do 31. oktobra 2025. godine.

Partneri na projektu su:

  1. MGYOSZ – Nacionalna konfederacija poslodavaca i industrijalaca Mađarske (Mađarska) – nosilac projekta
  2. SAE – Unija Poslodavaca Srbije (Srbija)
  3. ZDS – Udruženje poslodavaca Slovenije GIZ (Slovenija)
  4. SGS – Savez gorenjskih sindikata (Slovenija)
  5. NUE – Republička unija poslodavaca (Slovačka)
  6. NKOS – Nezavisni hrišćanski sindikati Slovačke (Slovačka)
  7. Concordia – Konfederacija poslodavaca Concordia (Rumunija)
  8. MEF – Unija poslodavaca Crne Gore (Crna Gora)
  9. ELTE – Univerzitet Eötvös Loránd (Mađarska)
  10. Sindikat – Savez samostalnih sindikata Srbije (Srbija)
  11. MASZSZ – Mađarska konfederacija sindikata (Mađarska)
  12. USSCG – Unija slobodnih sindikata Crne Gore (Crna Gora)

Projekat SEC-CEE predstavlja značajan korak ka unapređenju sektorskog socijalnog dijaloga u Centralnoj i Istočnoj Evropi, sa posebnim naglaskom na prilagođavanje aktuelnim ekonomskim izazovima i krizama.

————————————————————-

Kick off sastanak 16. januar 2024

U januaru ove godine, u Budimpešti je održan sastanak na kojem su se okupili eksperti i predstavnici poslodavačkih organizacija iz više zemalja Centralne i Istočne Evrope. Na ovom sastanku, diskutovano je o metodologiji istraživanja i ključnim konceptima koji će se koristiti u analizi sektorskog socijalnog dijaloga u doba višestrukih kriza.

Poseban akcenat je stavljen na odabir sektora koji će biti obuhvaćeni istraživanjem. Naša organizacija je, nakon pažljive analize i diskusije, odabrala sektore hemije i transporta kao fokusne oblasti. Ovi sektori su prepoznati kao ključni za proučavanje uticaja ekonomskih faktora, poput pandemije COVID-19, Ukrajinske krize, energetske krize i inflacije, na socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje.

Učesnici sastanka su se takođe fokusirali na definisanje istraživačkih pitanja koja će biti u središtu ovog projekta. Razmatrano je kako su globalne krize uticale na interesovanje poslodavačkih organizacija za učešće u sektorskom dijalogu, kao i kako su se promene u zakonodavstvu tokom pandemije odrazile na saradnju između socijalnih partnera. Diskutovalo se o tome koje su teme i sadržaji sektorskog dijaloga promenjeni usled ovih kriza i koje su mere, uključujući sektorske kolektivne ugovore, razvijene kako bi se ublažili negativni efekti.

Kao deo metodologije istraživanja, planirano je sprovođenje tematskih radionica u nekoliko zemalja, uključujući Srbiju, Crnu Goru i Sloveniju, kako bi se pružila nacionalna perspektiva i omogućila razmena najboljih praksi među zemljama učesnicama.

 

Unija poslodavaca Srbije, u saradnji sa udruženjima poslodavaca iz regiona, sprovodi istraživanje sa ciljem analize stanja u vezi sa industrijskim odnosima.

Ideja nam je da utvrdimo kako ekonomski i drugi faktori utiču na sektorski socijalni dijalog, kao i na dijalog na nivou poslodavca, kao i da identifikujemo sve mogućnosti za unapređenje uslova poslovanja i konkurentnosti kroz ovu formu.

Anketa je namenjena preduzećima i za njeno popunjavanje potrebno je oko 15 minuta. Anketa je anonimna, a prikupljeni podaci koristiće se isključivo u istraživačke svrhe. Anketi možete pristupiti OVDE.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *