iMET: Inoviranje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u pravcu veštačke inteligencije u MET industriji

Digitalizacija i veštačka inteligencija su sve prisutnije u MET industriji (metalska industrija, inženjerstvo i industrije zasnovane na tehnologiji) i donose sve više novina u procese i uslove rada o kojima je neophodan socijalni dijalog.

Projekat iMET je, uz stručnu podršku Univerziteta NOVA Lisbon, okupio više partnerskih organizacija – na evropskom nivou CEEMET-a i IndustriALL Europe (povezane organizacije), a na nacionalnom nivou sledeće organizacije.

  • Sindikat metalaca Hrvatske, Industrijski sindikat (SMH-IS), Hrvatska
  • Federacija sindikata metalaca i radnika u metalnoj industriji Poljske (FZZMiH), Poljska
  • Samostalni sindikat metalaca Srbije (SSMS), Srbija
  • Međusindikalna federacija metalurške, hemijske, elektro, farmaceutske, celulozne, papirne, grafičke, novinske, energetske i rudarske industrije (FIEQUIMETAL), Portugal
  • Udruženje privrednika u trgovini i industriji metala Madrida (AECIM), Španija
  • Unija poslodavaca Srbije (SAE), Srbija
  • Federacija poljskih preduzetnika (FPP), Poljska
  • Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), Hrvatska
  • Univerzitet Nova u Lisabonu (UNL), Portugal
  • Udruženje privrednika Rige (RUB), Letonija
  • Nacionalna sindikalna federacija „Solidarnost“ metalaca Rumunije (FNSS METAL), Rumunija
  • Sindikat radnika u industriji Španije (CCOO Industria), Španija
  • Federacija radnika u metalurškoj industriji CGT (FTM CGT), Francuska
  • IndustriAll Evropska sindikalna federacija (IndustriALL), Belgija
  • Evropska organizacija poslodavaca u metalnoj, inženjerskoj i tehnološkoj industriji (CEEMET), Belgija
  • Austrijska federacija sindikata (OEGB), Austrija

Projekat će trajati 24 meseca, počevši od 1. aprila 2024. godine, sa završetkom 31. marta 2026. godine.

Projekat je usmeren na unapređenje kapaciteta socijalnih partnera za informisanje, konsultovanje i uključivanje u digitalnu transformaciju kompanija u sektoru metala. Pratiće se uticaji digitalizacije i veštačke inteligencije na zapošljavanje, zahteve poslova i uslove rada, sa posebnim fokusom na:

  • Uticaj veštačke inteligencije na bezbednost i zdravlje na radu,
  • Upravljanje ljudskim resursima,
  • Zaštitu podataka,
  • Potrebe za veštinama.

Kick-off sastanak

Dana 26.06.2024. godine održan je online kick-off sastanak partnerskih organizacija koje učestvuju u sprovođenu projekta iMET. Nakon uvodnog dela i predstavljanja svih partnera, predstavljeni su ključni ciljevi, dostignuća i objektivi projekta. Tokom sesije, partneri su informisani o planiranim aktivnostima u narednom periodu, kao i o njihovim ulogama i zadacima tokom svake aktivnosti.

U drugom delu sastanka, glavni stručnjak projekta, gospodin Nuno Boavida, profesor sa Univerziteta NOVA Lisbon, predstavio je metodologiju za pripremu četiri e-priručnika i planirani sadržaj. Partneri su imali priliku da se izjasne o temama koje su za njih od interesa. Ovi priručnici, uz podršku kreativnih video snimaka i tutorijala, biće glavni alat i cilj ovog projekta.

Diskutovane su metodologija i struktura četiri e-priručnika, pri čemu će smernice za socijalni dijalog biti obavezni deo svakog od njih. Socijalni dijalog u kontekstu veštačke inteligencije ključan je za promovisanje odgovornog razvoja, implementacije i regulacije AI tehnologija koje su u skladu sa društvenim vrednostima i doprinose ljudskom blagostanju. Partneri su naglasili važnost uključivanja različitih perspektiva i moći u proces donošenja odluka prilikom integracije AI u metalnu industriju.

Na kraju sastanka, menadžer projekta još jednom je naglasio važnost razmatranja uticaja veštačke inteligencije na socijalne dijaloge. Sledeći korak u projektu je kreiranje četiri e-priručnika o Bezbednosti i zdravlju na radu, Upravljanju ljudskim resursima, Zaštiti podataka i potrebama za veštinama.

Završne reči i zaključne napomene dali su menadžer projekta, uz saglasnost svih partnera da će ovo biti značajan projekat sa velikim uticajem na sve nas, te da svi partneri s nestrpljenjem očekuju sticanje znanja i razmenu iskustava.



________________________________________________________________________________________________________________________________

Druga online radionica partnera na Projektu iMET:Inoviranje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u pravcu veštačke inteligencije u MET industriji

26. novembra održana je druga po redu online međunarodna radionica na Projektu: iMET: Inoviranje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u pravcu veštačke inteligencije u MET industriji

 tema radionice je bila, predstavljanje četiri Predloga priručnika, izrađenih od strane glavnog ekperta na Projektu, Bruna Bovide, a koji se odnose na upotrebu veštačke inteligencije u socijalnom dijalogu u metalskom sektoru vezanu za bezbednost i zdravlje na radu, upravljanje ljudskim resursima, zaštita podataka i veštine.

Partneri su nakon predstvaljanja svakog od Predloga priručnika imali dovoljno vremena za diskusiju a neki od zaključaka sa radionice su da:

  • primena veštačke ineteligencije može da poveća učinak rada, ali treba voditi računa o rizicima upotrebe naročito kada je bezbednost i zdravlje radnika u pitanju
  • upotrebi veštačke inteligencije u domenu upravljanja resursima i procesima kao što je regrutovanje zaposlenih, merenje radnog učinka, raspoređeivanje radnih zadataka, naknada i zarada zaposleni i drugih važnih pitanja moraju se obezbediti ljudski nadzor
  • prilikom uvođenja i primene veštačke inetligencije u kompanije potrebno je informisati predstavnike zaposlenih i vršiti potrebne konsultacje, kako bi se obezbedila zaštita prava svih zaposlenih, a naročit oprez se predviđa pri upotrebi i obrađivanju podataka o zaposlenima
  • upotreba i korišćenje veštačke inteligencije zahtevaće nove veštine i znanja, te je potrebno kroz odgovarajuće obuke pripremiti zaposlene

Partneri su pozvani da na izrađene Predloge dostave komentare do sledećeg sastanka.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Drugi sastanak Upravnog odbora projekta iMET

Projekat iMET: „Inoviranje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u pravcu veštačke inteligencije u MET industriji“, finansiran od strane Evropske unije, nastavlja sa značajnim napretkom. Na nedavno online održanom 2. sastanku Upravnog odbora,17. marta 2025. godine, predstavljeni su ključni materijali koji podržavaju ciljeve projekta.

Među glavnim rezultatima sastanka, ističe se završetak e-priručnika, video tutorijala i predavanja, koji će biti od pomoći za unapređenje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u MET industrijama. Materijali su trenutno dostupni partnerskim organizacijama, a finalne verzije će biti spremne za diseminaciju nakon održavanja nacionalnih radionica tokom 2025. godine.

Sastanak je pružio priliku partnerima da podele svoja mišljenja i sugestije o pripremljenim materijalima, čime su osigurane visoke kvalitete resursa. Takođe, usaglašeni su planovi za buduće aktivnosti, među kojima se izdvaja organizacija 1. hibridne EU konferencije koja će se održati u Zagrebu 7-8. maja 2025. godine. Pored ličnog prisustva, konferencija će biti dostupna i online, a tema će obuhvatiti zajedničke zaključke predstavnika radnika i poslodavaca iz iMET sektora.

U narednim mesecima, od maja do novembra 2025. godine, planirano je održavanje nacionalnih radionica u partnerskim zemljama. Nakon svakog događaja biće dostavljeni izveštaji sa ključnim zaključcima i aktivnostima sa radionica.

Projekat iMET će se završiti u martu 2026. godine, a tokom 2026. godine biće predstavljeni finalni rezultati i svi postignuti ciljevi.

Za više informacija o projektu i njegovim aktivnostima, posetite zvaničnu stranicu na Facebooku:

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *