Jačanje evropske poslovne konkurentnosti
U Budimpešti je 27. i 28. juna 2024. održan sastanak Saveta predsednika organizacija članica BusinessEurope (COPRES) na kojem je Uniju poslodavaca Srbije predstavljao Miloš Nenezić, predsednik.
Domaćin sastanka je bila Mađarska konfederacija poslodavaca (MGYOSZ), okupivši predsednike i generalne direktore evropskih poslovnih federacija.
Miloš Nenezić, kao predstavnik Unije poslodavaca Srbije, je aktivno učestvovao u diskusijama, ističući važnost smanjenja regulatornog opterećenja i poboljšanja poslovnog okruženja za evropske kompanije.
Ovaj sastanak predstavlja važan korak ka jačanju saradnje i unapređenju poslovne klime u Evropi. Potrebno je da svaki pojedinačni doprinos, predlozi i aktivnosti svih učesnika budu usmereni ka stvaranju povoljnijeg privrednog ambijenta, koji je nemoguć bez odgovarajućeg kvaliteta obrazovanja.
Prvog dana sastanka, delegati su imali priliku za razgovor s Dr Tamásom Sulyokom, predsednikom Mađarske, kao i sa gospodinom Martonom Nagyjem, ministrom za nacionalnu ekonomiju Mađarske, koji će imati važnu ulogu u sprovođenju agende konkurentnosti tokom mađarskog predsedavanja EU. Nakon razmene mišljenja s ministrom Nagyjem, članovi Saveta predsednika su istakli prioritetna polja na kojima evropske kompanije žele da Mađarska preduzme akcije.
Održana su i dva paralelna okrugla stola. Prvi okrugli sto je bio posvećen tržištima kapitala i načinima za poboljšanje konkurentnosti evropskih preduzeća, a uvodnu prezentaciju održao je Adam Farkas, izvršni direktor Asocijacije finansijskih tržišta u Evropi (AFME). Drugi okrugli sto bio je fokusiran na deindustrijalizaciju u Evropi, uz analizu uzroka i potencijalnih rešenja za zaustavljanje ovog trenda, a uvodnu prezentaciju održao je Krisztijan Orban, osnivač i upravljački partner ORIENS fonda privatnog kapitala.
Drugog dana sastanka učesnici su diskutovali o ključnim temama koje su obuhvatile prioritete nadolazećeg mađarskog predsedavanja Evropskoj uniji, budućnost jedinstvenog tržišta, ključne događaje od poslednjeg sastanka, kampanju “REBOOT EUROPE” sa osvrtom na rezultate izbora za Evropski parlament i njihov značaj za agendu EU u periodu 2024-2029, kao i održavanje Generalne skupštine BUSINESSEUROPE.
Predsednici su takođe usvojili Budimpeštansku deklaraciju koja ističe potrebu za novim evropskim dogovorom o konkurentnosti kako bi se osigurao ekonomski uspeh kroz zelenu i digitalnu tranziciju.
No comment yet, add your voice below!