
U organizaciji Međunarodne organizacije rada održana je završna konferencija Projekta Unapređenje pristupa i efikasnosti žalbenih mehanizama u Republici Srbiji. Projekat je implementiran u okviru programa nemačke razvojne saradnje ,, Inicijativa za globalnu solidarnost” koji finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj(BMZ), a sprovodi Deutsche Geselllschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) u Srbiji.
U uvodnom obraćanju Peer Krumrey iz Ambasade Savezne Republike Nemačke istakao je da ovi mehanizmi treba da budu primenjljivi, efikasni, transparentni i pouzdani a da podizanjem znanja poslodavaca i zaposlenih o njihovoj ulozi i primeni treba da dovede do jačanja kapaciteta preduzeća i njihove konkurentnosti. Lejo Sibbel iz Međunarodne organizacije rada ukazao je na doprinos ovog projekta uspostavljanju zdravog, produktivnog, radnog okruzenja i podvukao njihovu kompatibilnost sa standardima Međunarodne organizacije rada. On je istakao i njihov značaj u prepoznavanju rizika povezanih za ostvarivanjem ljudskih prava i zaštitom životne sredine i sprečavanju eskalacije svih izazova koje se pojave u poslovanju.


Aleksandra Petrović i Jovana Spajić Erdeljan, Nacionalne projektne menadžerke iz MOR- podelile su sa učesnicima iskustva tokom implementacije Projekta koji se u RS sprovodi od 2023.godine, a predstavnici kompanija Hemofarm, PepsiCo(tbc), MTU Maintanance, Mehler Protective Systems i LPO podelili su svoje priče kako su uspesno implementirale ove procedure u svoje poslovanje.U radnom delu konferencije Duško Vuković iz Saveza samostanih sindikata Srbije, Čedanka Andrić iz Ujedninjenih granskih sindikata “Nezavisnost”, Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije i Ivica Lazović iz Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova govorili su o značaju učešća socijalnih partnera u unapređenju internih žalbenih mehanizama i podizanju njihovih kapaciteta, znanja i odgovornosti, koje treba da dovedu do unapređenje radnih odnosa u kompanijama, kao preduslovu održivog poslovanja.



Na drugom panelu predstavnici Globalnog dogovora, Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije govorili su o budućim koracima kojima će sprovdene aktivnosti i stečena znanja doprineti održivosti poslovanja u Republici Srbiji. Konferenciji su ispred Unije poslodvaca prisustvovali Andreja Brkić, predsednik Izvršnog odbora UPS i Nebojša Miletić, predsednik Sektora preventivnog inženjeringa i bezbednosti i zdravlja na radu u UPS, Miljana Stojšić Stojanovska, direktorka Unije poslodavaca Vojvodine, kao i predstavnice Pravnog sektora UPS.
Unija poslodvaca Srbije u proteklom periodu je u saradnji sa svojim teritorijalnim kancelarijama iz Vojvodine, Bačke Palanke, Rume i Kladova uspešno realizovala niz besplatnih obuka za poslodavce, usmerene na jačanje kapaciteta domaćih preduzeća, kao vid podrške za razvijanje njihovog poslovanja na evropskom tržištu. Treninzi su bili usmereni na dužnu pažnju u lancima snabdevanja sa fokusom na interne žalbene mehanizme, a održani su uz podršku Međunarodne organizacije rada i GIZ-a.

No comment yet, add your voice below!