Socijalni dijalog je neophodno razvijati kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou, i uključiti predstavnike poslodavaca i sindikata u donošenje svih zakona i podzakonskih akata, je poruka sa Konferencije ” U susret novom Zakonu o radu, održane povodom obeležavanja 33 godine sindikalnog aktivizma Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”.
Miloš Nenezić, predsednik Unije poslodavaca Srbije je naglasio da je dijalog ne samo što je neophodan, već je i jedino civilizajcijsko sredstvo ne samo rešavanja problema već i preventivnog delovanja na njih sa jedne strane, a sa druge strane omogućavanja povećanja mogućnosti koje nam budućnost pruža. Dodao da je socijalni dijalog u Srbiji daleko od pristojnog, a kamoli zadovoljavajući, naročito najviši deo dijaloga Socijalno-ekonomski savet gde je veoma teško skupiti sve aktere za sednicu, a ako se čak sednica i održi i donesu preporuke, mišljenja i zaključci retko šta od toga se sprovede, i da ništa nije bolja situacija u lokalnim socijalno ekonomskim savetima.
“Prilikom dononošenja novog Zakona o radu, koji je jedan od najbitnijih zakona u zemlji, treba uzeti u obzir sve tri strane, u smislu da svaka strana uvaži potrebe one druge i da se prema drugim partnerima postupa sa veoma visokim nivoom uvažavanja. Naravno da svako treba da zastupa i štiti svoje interese ali je uvažavanje ono što fali u svim segmentima”, rekao je Miloš Nenezić.
Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, je istakao značaj Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, kao i neophodnost da se sve tri strane u socijalnom dijalogu, Vlada, poslodavci i sindikati, založe da Savet svojim radom doprinese sprovođenju odgovorne socijalne politike. Dodao je da Ministarstvo na čijem je čelu u sve svoje aktivnosti uključuje socijalne partnere sa ciljem donošenja kvalitetnih propisa iz oblasti rada i socijalnog dijaloga u celini.
Ambasadorka Nemačke u Republici Srbiji, NJ.E. Anke Konrad, je rekla da je odgovor na pitanje “kako razvijati srpsko radno pravo” veoma važan za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji, kao i da je veoma važno da o tome danas razgovaraju predstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata jer se odgovor može definisati samo zajednički. Socijalna dimenzija Evropske unije je veoma važna još od potpisivanja Rimskih ugovora 1957. godine, i zbog toga Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje ima poseban značaj u integraciji u Evropskoj uniji. Srbija ima veoma značajnu tradiciju radnog prava i mnogi elementi su veoma bliski Evropskoj uniji, odnosno njenim zakonima. Ovaj novi zakon će predstavljati značajan korak u radu na Poglavlju 19, i to bi bio pozitivan signal na putu ka Evropskoj uniji. U tom delu Republika Srbija ima veliku podršku Evropske unije i Nemačke. Dodala je da je veoma važno da socijalni partneri učestvuju u izradi zakona još od rane faze, jer je to nešto što stvara poverenje i tako se dolazi do najboljih rešenja.
No comment yet, add your voice below!