U Rumi, u Destileriji Petrović, uspešno je održana druga po redu obuka za preduzeća o propisima o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja. Obuku je organizovala Unija poslodavaca Srbije u saradnji sa teritorijalnim kancelarijama za Vojvodinu i Rumu, uz podršku Međunarodne organizacije rada i GIZ-a.
Trening je bio namenjen jačanju kapaciteta preduzeća u Srbiji koja posluju kao deo lanaca snabdevanja kompanija sa sedištem u Evropskoj uniji. Poseban fokus bio je na nemačkom Zakonu o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja i novousvojenoj EU Direktivi, s akcentom na uspostavljanje i funkcionisanje internih žalbenih mehanizama. Učesnici su imali priliku da steknu dublje razumevanje ovih propisa, njihovog uticaja na poslovanje i konkretnih koraka za njihovu efikasnu implementaciju.
Praktični primeri igrali su ključnu ulogu u obuci, a posebno se istaklo iskustvo kompanije Mehler Protective System doo iz Zrenjanina u uspešnoj primeni internih žalbenih mehanizama. Nakon toga, učesnici su kroz konstruktivnu diskusiju razmenili iskustva i postavljali pitanja.
Na početku skupa, Jovan Protić, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju, istakao je značaj ovakvih edukacija za unapređenje socijalnog dijaloga, naglašavajući da mnoge odredbe iz međunarodnih konvencija, koje prepoznaje nemački zakon, još uvek nisu deo domaćih propisa, ali bi njihova implementacija bila izuzetno korisna za poslovni ambijent u Srbiji. Vladimir Lalošević, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine, osvrnuo se na ulogu žalbenih mehanizama u razvoju društveno odgovornog poslovanja, dok je Miljana Stojšić Stojanovska, direktorka Unije poslodavaca Vojvodine, kao uvodničarka i moderator skupa, predstavila konkretne koristi implementacije ovih mehanizama za poslovanje preduzeća.
Podršku ovom događaju pružili su i socijalni partneri, među kojima su Drago Tešić, predsednik Saveza samostalnih sindikata opštine Ruma, i Aleksandar Petrović, vlasnik destilerije i poslodavac.
Učesnici su ocenili trening kao izuzetno koristan, ističući značaj dobijenih informacija i potrebu za kontinuiranim edukacijama. Na temu dužne pažnje u lancima snabdevanja govorila je Aleksandra Petrović, nacionalni koordinator projekta, dok su značaj i ciljeve žalbenih mehanizama detaljno pojasnili Miljana Stojšić Stojanovska, prof. dr Bojan Urdarević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i Svetlana Budimčević, rukovodilac Sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Srbije.
Na kraju treninga sumirani su ključni zaključci i preporuke, pri čemu je naglašeno da čak 15% ukupnog izvoza iz Srbije odlazi ka Nemačkoj, a oko 3.000 privrednih subjekata posluje kao izvoznici na nemačko tržište, što ovu temu čini izuzetno relevantnom za srpsku privredu.
Unija poslodavaca Srbije nastaviće sa organizacijom ovakvih obuka kako bi svojim članovima pružila podršku u izazovima modernog poslovanja i pomogla im u usklađivanju sa međunarodnim propisima.
No comment yet, add your voice below!