Miloš Nenezić dobitnik priznanja Dunavski cvet

U okviru 15. jubilarnog Dunavskog foruma, koji je danas održan u Vrdniku, Milošu Neneziću je dodeljeno priznanje Dunavski cvet. Ovo priznanje se dodeljuje za izuzetan doprinos unapređenju Dunavskog biznis foruma.

Stručnjaci iz različitih oblasti,predstavnici privrede, politike, diplomatije, društvenih delatnosti i medija iz Austrije, Slovačke, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Rumunije i Srbije učestvovali su na forumu koji se temelji  na platformi Dunavske strategije. Dunavska strategija je dokument koji je Evropska unija usvojila 2010 -2011. godine, i koja je okupila 14 moćnih zemalja Evropske unije na čelu sa Nemačkom, preko Austrije do Mađarske, i još pet zemalja koje nisu članice. Dunavska strategija  pruža jedan sjajan potencijal, od kojeg Srbija može i treba da ima benefite i koristi u različitim oblastima, jer se zasniva na 4 poznata stuba koja promoviše i podstiče saradnju  u ekonomiji, ekologiji, nauci i obrazovanju, kao i  bezbednosne i institucionalne problem.

U svom obraćanju, Miloš Nenezić, predsednik Unije poslodavaca Srbije je istakao da je neophodno raditi na reformi obrazovanja, imajući u vidu ceo region. Rekao je da je poznato da naše obrazovanje ne daje kadrove prema potrebama privrede i društva, već školske i visokoškolske ustanove daju kadrove prema svom profesorskom kadru, usled nedostatka inputa od strane privrede koji su joj kadrovi potrebni.

Da bi poslodavci davali kvalitetne impute neophodno je uraditi jednu strategiju šta je privredi potrebno, i da se sve to implementira u jednom planu koji se zove Nacionalna strategija. Podsetio je da je Nacionalna strategija više puta izglasavana kao zaključak Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije , ali da su samo dva ministarstva – Ministarstvo privrede i Ministarstvo poljoprivrede zaokružila svoje razvojne programe.Naglasio je da je ovo veoma važno da bi preduzeća i institucije imali kadrove koji su im potrebni, da bi pored održavanja tekućeg poslovanja razvijali svoje organizacije, a samim tim i Republiku Srbiju, a mladim ljudima je potrebno da bi se zaposlili u adekvatnoj kvalifikacionoj strukturi za koju su se školovali, odnosno za koje su imali želju.

“ Iskoristite znanja, odnosno informacije koje ćete imati u narednim panelima, jer zaista je redak slučaj da na jednom mestu bude ovoliko stručnih ljudi za oblasti kojima se bave. Iskoristite, slušajte ali i pitajte sve što vas interesuje, nemojte da se libite i suzdržavate da ćete postaviti neko pitanje koje neće biti adekvatno i da ćete doći u neku neugodnost, jer ukoliko ne pitate i ne tražite nećete dobiti odgovore ne samo na današnjem panelu, već i u životu. Gledajte da napravite što više odnosa i prijateljstava, i da se povežete ne samo među sobom već i sa starijima, posebno u regionu, to će vam ostati za ceo život. Gledajte da održavate te veze, usled postojanja svih  informacionih tehnologija to danas nije teško, a te veze će dovesti da se razvijate ne samo vi, već i vaša organizacija, i Srbija i region, i ne samo Dunavski već u celini. “ poručio je Nenezić.

Organizatori Dunavskog foruma su Media Invent, Tesla naučna akademija, Institut evropskih regiona iz Salzburga i Integral tehnologije, pod pokroviteljstvom Unije poslodavaca Srbije, Večernjih novosti, a uz podršku Privredne komore Srbije.

U okviru Foruma diskutovalo se na 3 panela :

  • Energetika, ekonomija, ekologija, temeljne odrednice i pkretači razvoja Podunavlja;
  • Društvo znanja, izazov, pokretač i indikator prosperiteta;
  • Litijum-mogućnosti, izazovi i dileme.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *