Beograd domaćin Borda AICESIS – Međunarodne asocijacije ekonomskih i socijalnih saveta

Beograd je 7. i 8. aprila drugi put domaćin Borda AICESIS – Međunarodne asocijacije ekonomskih i socijalnih saveta i sličnih organizacija.

Povodom obeležavanja 25 godina socijalnog dijaloga u Republici Srbiji, održana je značajna međunarodna konferencija kojoj su prisustvovali delegati iz 15 zemalja, (Luksemburg, Francuska, Mađarska, Grčka, Rusija, Rumunija, Crna Gora, Monako, Kina, Japan, Mali, Kurakao, Obala Slonovače, Iran i Republika Koreja), kao i predstavnici socijalnih partnera iz Republike Srbije.

Srbija, odnosno njen Socijalno-ekonomski savet za punopravnog člana AICESIS izabran je 2018. godine, na sednici Generalne skupštine koja je održana u Parizu. Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Miloš Nenezić, izabran je za člana Borda u tri uzastopna mandata, počev od 2019. godine.

Konferenciju je otvorio Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je izrazio zahvalnost svim prisutnima i istakao značaj saradnje sa AICESIS, kao i važnost socijalnog dijaloga kao preduslova za uspostavljanje poverenja u društvu. “Prepoznavanje potrebe za unapređenjem socijalnog dijaloga od strane EU bilo je jasno kroz podršku usklađivanja radnog zakonodavstva sa evropskim propisima”, istakao je Ministar.

Učesnicima Konferencije se u pozdravnoj reči obratio i Raul Hehrikes, generalni sekretar Ekonomskog i socijalnog saveta Kurakao koji je naglasio ulogu socijalnog dijaloga kao temelja demokratije, jednakih šansi i zaštite ljudskih prava, te zahvalio Srbiji na dostignućima u ovom domenu.

“Neizmerno mi je zadovoljstvo da se obratim na skupu povodom obeležavanja četvrt veka socijalnog dijaloga u Republici Srbiji. Ključni dijalog je osnov i stub mira i demokratski vrednosti i jednaki prilika za razvoj. Potrebno je jačati institucije koje štite socijalni mir i doprinose socijalnog pravdi, sa ciljem da se ujednače sve prilike i ostvare sva ljudska prava. Želim da e zahvalim RS na velikim dostignućima i solidarnosti“, dodao je Henrikes.

U okviru Konferencije predviđeno je održavanje tri panela posvećenih socijalnom dijalogu.

Miloš Nenezić, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije, je moderirajući prvi panel ” Socijalni dijalog” istakao da je ova Konferencija prilika da napravimo osvrt unazad 25 godina i sumiramo sta je postignuto u razvoju socijalnog dijaloga u Republici Srbiji.

“Hvala vam što ste našli vremena da budete ovde i učestvujete na u ovom trenutku posebno bitnoj Konferenciji. Svojim dolaskom potvrđujete da je snaga dijaloga ključna i kao i koliko je bitno dati podršku u ovakvim trenucima”, naglasio je Nenezić.

Dodao je da je Socijalno-ekonomskom savetu podneto preko 100 inicijativa, što od strane predstavnika Unije poslodavaca Srbije, što od predstavnika reprezentativnih sindikata i predstavnika Vlade Republike Srbije, ali da je ostalo sporno 39 zaključaka Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije koji nisu sprovedeni kao i da treba insistirati da se ti zaključci sprovode.

U okviru ove sesije panelisti su bili :

  • Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja;
  • Goran Milić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine;
  • Zoran Ilić, zamenik predsednika UGS “Nezavisnost”;
  • Apostolos Ksirafis, generalni sekretar AICESIS;
  • Olga Golišenkova, zamenica predsednika Komisije Društvene palate Ruske Federacije za ekonomske i radne odnose.
Apostolos Ksirafis, generalni sekretar AICESIS, Olga Golišenkova, zamenica predsednika Komisije Društvene Palate Ruske Federacije za ekonomske i radne odnose i MIloš Nenezić, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije

Zaključak ovog panela je da iako je socijalni dijalog u Republici Srbiji  na znatno višem nivou, i da iako su napravljeni značajni koraci u njegovom razvoju, neophodno i dalje raditi na njegovom osnaživanju, prvenstveno kroz osnaživanje Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije. Jedan od načina bi moglo biti i proširivanje opsega tema kojima će se ovo telo baviti, jer svaki koncept ima neku socijalno ekonomsku dimenziju, kao i konstantno raditi na podizanju svesti o važnost ove institucije.

Drugi panel bio je posvećen kolektivnom pregovaranju – temi od ključnog značaja za razvoj odnosa između poslodavaca, zaposlenih i države. Moderator panela bila je Svetlana Budimčević, direktorka Sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Srbije, istakavši da je jubilej od 25 godina prilika da analiziramo postignute rezultate, uočimo izazove i sagledamo uporedne prakse drugih zemalja u cilju unapređenja domaćeg sistema.

Učesnici panela bili su:

  • Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja;
  • Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije;
  • Dragica Mišljenović, viša savetnica za zakonodavno-pravna pitanja sindikata UGS Nezavisnost;
  • Jovana Spajić Erdeljan, nacionalna koordinatorka projekta MOR o socijalnom dijalogu;
  • Dušan Petrović, sekretar Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije.
Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, Jovana Spajić Erdeljan, nacionalna koordinatorka projekta MOR o socijalnom dijalogu, Dragica Mišljenović, viša savetnica za zakonodavno pravna pitanja UGS ” Nezavisnost”, Dušan Petrovič, Sekretar Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije i Svetlana Budimčević, direktorka sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Srbije

Razgovaralo se o brojnim izazovima u oblasti kolektivnog pregovaranja, pre svega o potrebi usklađivanja domaćeg sistema sa najboljim praksama razvijenih ekonomija i uključivanju svih relevantnih aktera u proces. Istaknuto je da trenutni normativni okvir u Srbiji ostavlja prostor za unapređenje, te da celokupan poslovni ambijent direktno utiče na uspešnost kolektivnog pregovaranja.

„Nadamo se da će ovo biti prilika da dođemo do najboljih primera i praksi koje će pomoći i Srbiji da pronađe rešenja korisna i za poslodavce i za zaposlene – kako u budućim izmenama Zakona o radu, tako i u zaključivanju novih kolektivnih ugovora“, istakao je Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Zoran Martinović, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nebojša Atanackovič, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije

Nakon ovog panela u ime Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, predsedavajući Miloš Nenezić uručio je povelje za izuzetan doprinos razvoju socijalnog dijaloga socijalno ekonomskim savetima Crne Gore, Mađarske, Grčke i Ruske Federacije.

Olga Golišenkova, član Društvene Palate Ruske Federacije, Naida Niščević, predsednica Socijalnog savjeta Crne gore i ministarka rada i socijalnog staranja Crne Gore, MIloš Nenezić, predsedavajući Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije, Joanis Paidas, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Grčke i Agnes Čer, član Nacionalnog, ekonomskog i socijalnog saveta Mađarske

Današnja Konferencija završena je panel diskusijom na temu “Snaga socijalnog dijaloga”  kojom je moderirao Ivan Đoković, član Predsedništva Unije Poslodavaca Srbije.

O značaju socijalnog dijaloga govorili su panelisti :

  • dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova
  • Joanis Paidas, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Grčke
  • Vladimir Marinković, bivši potpredsednik Narodne skupštine Republike Srbije
  • Agnes Čer, članica Nacionalnog ekonomskog i socijalnog saveta Mađarske
  • Sterika Fuduela, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Rumunije

Moć socijalnog dijaloga leži u njegovoj sposobnosti da poveže različite društvene aktere, kao što su vlada, poslodavci i sindikati, u konstruktivnom procesu rešavanja problema, donošenja odluka i izgradnje međusobnog poverenja. On omogućava postizanje ravnoteže između zaštite prava radnika i interesa poslodavaca što doprinosi većoj socijalnoj pravdi, jednakosti i očuvanju dostojanstva radnika. Kroz stalnu komunikaciju i rešavanje nesuglasica pre nego što eskaliraju značajno se može doprineti očuvanju socijalnog mira. Konstruktivni pregovori smanjuju rizik od štrajkova, protesta ili drugih oblika socijalnih nemira.

Socijalni dijalog pruža mogućnost da se brzo odgovori na promene u ekonomiji i društvu, kao što su tehnološke inovacije, demografske promene ili ekonomske krize. Uz zajednički rad, moguće je uskladiti zakonodavne promene i prilagoditi radne uslove novim okolnostima.Za zemlje koje žele da se pridruže Evropskoj uniji, socijalni dijalog je ključan za usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim standardima, posebno u oblasti radnih prava, zaštite zaposlenih i uslova rada.

U suštini, snaga socijalnog dijaloga je u njegovoj sposobnosti da stvori ravnotežu između interesa različitih aktera, doprinosi društvenoj koheziji, ekonomskom razvoju i stabilnosti, kao i u pružanju osnove za održivi napredak, zaključak je Konferencije.

Joanis Paidas, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Grčke, dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, Vladimir Marinković, bivši potpredsednik Narodne skupštine Republike Srbije, Agnes Čer, članica Nacionalnog ekonomskog i socijalnog saveta Mađarske, Sterika Fuduela, predsednik Ekonomskog i socijalnog saveta Rumunije i Ivan Đoković, član Predsedništva Unije poslodavaca Srbije

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *