
U Zagrebu je 7. i 8. maja održana hibridna EU konferencija u okviru Projekta „Inoviranje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja ka veštačkoj inteligenciji u MET industrijama“, na kojoj su učestvovali predstavnici partnerskih organizacija uključenih u realizaciju Projekta.
Konferenciju je otvorio Siniša Kosić, predsednik Sindikata metalaca Hrvatske, istakavši da će ovaj projekat doprineti unapređenju socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja u pravcu odgovorne, etičke i pravilne upotrebe veštačke inteligencije. On je naglasio da veštačka inteligencija treba da olakša i ubrza poslovanje, ali i da dovede do poboljšanja uslova rada i položaja zaposlenih.
Glavni ekspert na Projektu, Nino Boavida, predstavio je ključne tačke četiri priručnika koji se bave socijalnim dijalogom u vezi sa primenom veštačke inteligencije u sledećim oblastima: bezbednost i zdravlje na radu, upravljanje ljudskim resursima, zaštita podataka i uticaj na veštine. Priručnici su predstavljeni kao predlozi, a konferencija je bila prilika da partneri daju komentare kako bi sadržaj što bolje reflektovao zajedničke stavove.

Tokom prvog dana konferencije, predstavnici IndustriAll Evropske sindikalne federacije i Evropske organizacije poslodavaca u metalnoj, inženjerskoj i tehnološkoj industriji – CEEMET, izneli su viđenja stavova poslodavaca i sindikata, s obzirom na dosadašnji uticaj i očekivanja u vezi sa primenom veštačke inteligencije u navedenim oblastima.
Patricia Velicu iz IndustriALL Europe podelila je primere dobre prakse u kojima je pravilna upotreba veštačke inteligencije doprinela značajnom unapređenju zaštite i bezbednosti na radu. Takođe je istakla da je neophodno da zaposleni budu informisani, konsultovani i uključeni u odlučivanje tokom svih faza uvođenja, primene i nadzora veštačke inteligencije.
Predstavnica CEEMET-a, Pauline Dubois Graffin, ukazala je na potrebu da priručnici prepoznaju i prikažu izazove i rizike sa kojima se poslodavci suočavaju, kao i da terminologija u tekstovima mora uvažavati i njihove stavove. Naglasila je da poslodavci treba da informišu i konsultuju zaposlene o uvođenju veštačke inteligencije, ali da pravo na donošenje odluka pripada poslodavcima kao vlasnicima biznisa. U diskusiji su se sa ovim stavom složili i ostali predstavnici poslodavačkih organizacija.

Drugog dana konferencije zaključeno je da su komentari predstavnika poslodavačkih organizacija dali novu perspektivu koja će biti uzeta u obzir prilikom redakcije priručnika. Najavljeno je i održavanje nacionalnih radionica, koje će poslužiti kao prilika za razmenu primera uspešne primene veštačke inteligencije u kompanijama metalskog sektora, ali i za identifikaciju izazova sa kojima se suočavaju i poslodavci i radnici.
Partnerima je detaljno predstavljen plan budućih aktivnosti do završetka Projekta. Konferencija je završena otvorenom diskusijom o mogućnostima za implementaciju veštačke inteligencije kroz socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje, na način koji omogućava transformaciju preduzeća i razvoj poslovanja, uz istovremeno očuvanje prava radnika i postizanje bolje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
No comment yet, add your voice below!