Zapošljavanje indijskih radnika u Srbiji – procedure i izazovi

Na inicijativu Indijsko-srpske privredne komore u saradnji sa Ambasadom Indije u Beogradu, Unija poslodavaca Srbije je organizovala zajednički sastanak na temu procesa i procedura za migraciju obučenih i profesionalnih radnika iz Indije u Srbiji.

Sastanku su prisustvovali predstavnik Ambasade Indije u Beogradu, Sandeep Kumar, predsednik Indijsko-srpske privredne komore Shavikesh Goel, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Milan Bosnić, predstavnik Unije poslodavaca Crne Gore, Miloš Jovanović, viša savetnica u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zadužena za primenu Zakona o zapošljavanju stranaca Sanja Gavranović, kao i predstavnici brojnih kompanija.

U ime Unije poslodavaca Srbije prisutne je pozdravio direktor Srđan Drobnjaković koji je istakao važnost današnje teme, i naglasio da je Srbiji neophodno 450 000 radnika, da je u 2023. izdato oko 50000 radnih dozvola strancima, kao i da je neophodno maksimalno olakšati proces dobijanja radnih dozvola kako bi se nadomestio nedostatak radne snage.

Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Zoran Martinović, je naveo da je veoma važno da se indijski radnici pre apliciranja za jedinstvenu boravišnu i radnu dozvolu ili vizu D informišu o pravilima koja važe u Srbiji a tiču se dolaska, boravka i uslova rada odnosno  da se informišu o radno pravnim propisima koji su na snazi u Srbiji , kao i da oni koji posreduju između njih i naših poslodavaca budu temeljno uključeni u zaštitu prava budućih radnika.

Predsednik Izvršnog odbora Unije poslodavaca Srbije, Andreja Brkić, je ukazao na potrebu organizovanja edukacija poslodavaca kroz sektore kako bi im se ukazalo na sve izazove i rešenja prilikom zapošljavanja stranaca.

Interes poslodavaca je kvalitetna i stručna radna snaga kako bi ostvarivali bolje poslovne rezultate. Unija poslodavaca Srbije se u prethodnom periodu trudila da ukaže na potrebu kvalitetne edukacije i obrazovanja unutar Srbije, s obzirom da se naša zemlja razvija, da se otvaraju novi poslovni aranžmani i da se ubrzano ukazuje potreba za stručnim kadrovima, naglasio je Goran Aleksić, član Izvršnog odbora Unije poslodavaca Srbije. On je istakao da je Indija država koja ima izuzetan ekonomski rast, koja ima kvalitetno obrazovanje u IT sektoru, farmaciji i zdravstvu, jedna je od lidera država Briksa i veoma je važno da Srbija gradi dobre poslovne odnose sa Indijom. Indijsko srpska privredna komora radi pod pokroviteljstvom i u saradnji sa Ambasadom Indije i ideja je da se povežu poslodavci i radnici. Neophodno je da se razmotri šta je potrebno unaprediti u sistemu kako bi se olakšala fluktuacija kvalitetne i stručne radne snage.

Prema podacima kojima raspolažu naše institucije blizu 10 000 indijskih radnika se nalazi u Srbiji, kako onih koji su dobili radne dozvole tako i onih koji su dobili pozitivnu procenu da mogu početi da rade u Srbiji, i Indija je jedna od 10 zemalja čiji su radnici među najzastupljenijima u našoj zemlji.

Teškoće su uglavnom vezane za lica koja se već nalaze u Srbiji  i rade po osnovu vize D, odnosno privremenog boravka s obzirom da je od izmene Zakona koje su stupile na snagu 1. februara 2024. godine, neophodno za ova lica ponovo podneti zahtev za test tržišta rada najkasnije u momentu podnošenja zahteva za jedinstvenu boravišnu i radnu dozvolu.

Milan Bosnić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje, je rekao da je glavni problem što se tiče lica koja su u Srbiji po osnovu vize D to da poslodavci čekaju poslednji dan isteka vize da bi aplicirali za jedinstvenu radnu i boravišnu dozvolu. Vreme izdavanja dozvole zavisi od kvaliteta aplikacije i od brzine kojom će podnosilac zahteva da uradi dopunu zahteva. Apliciranje za jedinstvenu dozvolu poslednjeg dana važenja vize D je nešto o čemu treba edukovati poslodavce kako bi se izbegle prepreke ovog tipa, istakao je Bosnić.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *