
Danas su Evropska komisija i evropski međusektorski socijalni partneri potpisali novi Pakt za evropski socijalni dijalog, koji će ojačati ulogu socijalnih partnera u oblikovanju tržišta rada, politika zapošljavanja i socijalnih politika. U vremenu globalnih transformacija, novi pakt se bavi ključnim izazovima sa kojima se suočavaju evropske ekonomije i nadovezuje se na Deklaraciju socijalnih partnera iz Val Duchesse iz 2024. godine.
Socijalni dijalog je sastavni deo Evropskog socijalnog modela i igra ključnu ulogu u očuvanju konkurentnosti evropskih preduzeća, povećanju njihove produktivnosti, obezbeđivanju kvalitetnih radnih mesta i garantovanju socijalne pravede. Socijalni dijalog ostaje takođe i ključni alat za prilagođavanje tržišta rada digitalnoj i klimatskoj tranziciji i za osposobljavanje radnika odgovarajućim veštinama.
Novi pakt uspostavlja dugoročan okvir sa konkretnim merama koje će preduzeti Komisija i socijalni partneri kako bi ojačali i proširili obim socijalnog dijaloga, kao i promovisali snažniju konsultaciju socijalnih partnera.
Evropski međusektorski socijalni partneri će redovno pripremati višegodišnji program rada kako bi se bavili ključnim ekonomskim i socijalnim izazovima evropskih tržišta rada i identifikovali odgovarajući instrumenti za rešavanje tih izazova. Socijalni partneri će takođe uspostaviti zajedničke procedure za unapređenje autonomnog bipartitnog socijalnog dijaloga, uključujući pregovore o sporazumima socijalnih partnera, i sarađivaće na različitim vrstama instrumenata socijalnog dijaloga koji se koriste na nivou EU.
Uloga Unije poslodavaca Srbije
Unija poslodavaca Srbije, kao članica BusinessEurope, aktivno prati i učestvuje u razvoju evropskog socijalnog dijaloga, iako Republika Srbija još uvek nije članica Evropske unije. Kao jedini reprezentativni socijalni partner u RS, Unija prepoznaje značaj ovog pakta za unapređenje socijalnog dijaloga u Evropi i njegovu važnost za buduće procese u regionu Zapadnog Balkana.
Unija poslodavaca Srbije kontinuirano doprinosi razvoju socijalnog dijaloga kroz saradnju sa evropskim institucijama i socijalnim partnerima, zalažući se za bolje uslove poslovanja, kvalitetna radna mesta i prilagođavanje tržišta rada izazovima digitalne i zelene tranzicije. Kroz članstvo u BusinessEurope, Unija nastoji da osigura da se glas srpskih poslodavaca čuje u evropskim procesima donošenja odluka i da se najbolja evropska praksa prenese u domaći kontekst.
Pozadina
Pokretanje novog pakta za socijalni dijalog prvi put je najavljeno na Samitu socijalnih partnera u Val Duchesse u januaru 2024. godine, gde su Evropska komisija, belgijsko predsedavanje Savetom EU i evropski socijalni partneri potpisali Tripartitnu deklaraciju za napredan evropski socijalni dijalog. Deklaracijom je obećano jačanje socijalnog dijaloga na nivou EU i nastavak saradnje sa socijalnim partnerima u rešavanju ključnih izazova sa kojima se suočavaju evropske ekonomije i tržišta rada. Takođe, Deklaracija se obavezala na promociju boljih radnih uslova, priznavanja kvalifikacija i integracije na tržište rada u Evropi.
Socijalni dijalog je ugrađen u Ugovor o funkcionisanju Evropske unije (TFEU) i naglašen je u Principu 8 Evropskog stuba socijalnih prava i Akcionom planu Stuba. Članovi 154–155 TFEU propisuju obavezu Komisije da konsultuje socijalne partnere o zakonodavnim predlozima u oblasti socijalne politike i omogućavaju im da pregovaraju o sporazumima koji se mogu implementirati putem zakona EU.
Unija poslodavaca Srbije će nastaviti da prati implementaciju ovog pakta i da kroz saradnju sa BusinessEurope i nacionalnim socijalnim partnerima doprinese razvoju socijalnog dijaloga u Srbiji i regionu.
No comment yet, add your voice below!