Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije i Nacionalni ekonomski i socijalni savet Republike Mađarske potpisali su danas, u Privrednoj komori Srbije, Memorandum o međusobnom razumevanju i saradnji.
Memorandum su potpisali predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić i predsedavajuća Nacionalnog ekonomskog i socijalnog saveta Mađarske dr Agnes Čer.
Cilj memoranduma je unapređenje saradnje i zajedničkih aktivnosti usmerenih na razvoj institucija civilnog društva kao važnih konsultativnih mehanizama, kao i doprinos jačanju tradicionalnih odnosa prijateljstva, solidarnosti i međusobnog razumevanja između državljana Republike Srbije i Republike Mađarske.
Miloš Nenezić se zahvalio Privrednoj komori Srbije koja je uvek kao kuća srpske privrede raspoložena ne samo za spajanje firmi, vec i za posredovanje u dijalogu, kao i Ministru za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanji Staroviću koji je uvek prisutan i uvek za socijalni dijalog i koji ima niz inicijativa u koje su u svrhu pospešivanja socijalno-ekonomskog dijaloga u Republici Srbiji.
Istakao je daje u našoj zemlji u poslednjih 7 godina podizanju socijalnog dijaloga naročito doprinela međunarodna aktivnost Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije. Kao veoma važan događaj je naveo učlanjenje Srbije u mrežu međunarodnih socijalno-ekonomskih saveta i sličnih institucija 2017. godine u Parizu, i održavanje niz bilateralnih i multilateralnih sastanaka na tu temu, na kojima je potpisano 4 sporazuma o saradnji i razumevanju sa različitim partnerima iz drugih država.
“ Danas nam je posebna čast i zadovoljstvo da smo uspeli da dogovorimo i potpisali upravo takav sporazum sa Republikom Madjarskom. Zahvaljujemo se gospođi Čer sa kojom smo imali nedavno u Atini priliku da u jednom izuzetnom savetovanju, više nego konferenciji, iznesemo stavove koje imamo kao Srbija i kao uopšte jedna emancipovana grupa ljudi koja pokušava da za stolom razreši sve nedoumice i otvori mogućnosti za bolje sutra. Tome služi socijalni dijalog i socijalno ekonomski saveti. Na jednom izuzetno dobrom panelu koji je gospođa Čer vodila imali smo priliku da iznesemo naše stavove ne samo kako mi vidimo socijalno ekonomski dijalog već uopšte neku budućnost Srbije, Balkana i odnose koje imamo sa Evropskom unijom, i dobili izuzetno snažnu podršku na čemu se izuzetno zahvaljujem pristunim zvaničnicima iz Republike Mađarske kao i iz Ambasade Mađarske u Beogradu,“ rekao je Nenezić.
Dr Agnes Čer je istakla da joj je izuzetna čast što je danas potpisan ovako važan dokument, i da je po njenom mišljenju ovo istorijski momenat za obe strane. Dodala je da je konferencija u Atini bila prilika da se predstave obe zemlje i razgovara o pitanjima koja su od zajedničkog interesa o migracijama, demografskihm pitanjima, trzištima rada i naglasila da zaista strogo veruje u zajednički rad zarad ostvarivanja dobrih rezultata.
” Ono što je za Mađarsku vrlo važno jeste pristupanje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji. Tokom našeg sadašnjeg predsedavanja savetom EU, Rumunija i Bugarska su postale članice šengenske zone. Što znači da možemo da vidimo šta možemo da učinimo sve radeći zajedno da zapadni Balkan pristupi EU i u tu svrhu je potpisan ovaj bilateralni dokument. Predsednik Nenezić je govorio o socijalnom dijalogu ja bih to nazvala civilnim dijalogom, moramo spojiti taj civilni dijalog u zajedničku obostranu pozitivnu svrhu. Nadam se da ćemo tokom naše saradnje omogućiti da Evropskoj uniji pristupi ne samo Srbija već i ostale zemlje Zapadnog Balkana”, rekla je Dr Agnes Čer.
No comment yet, add your voice below!