Na 113. Međunarodnoj konferenciji rada usvojeni prvi međunarodni standardi za zaštitu radnika od bioloških opasnosti

Na 113. Međunarodnoj konferenciji rada (ILC), održanoj od 2. do 13. juna u Ženevi, usvojeni su prvi međunarodni standardi koji se odnose na zaštitu radnika od bioloških opasnosti – Konvencija br. 192 i prateća Preporuka br. 209. Ovi instrumenti predstavljaju značajan iskorak u unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu na globalnom nivou, obuhvatajući zaštitu od virusa, bakterija i drugih bioloških pretnji na radnom mestu.

Konvencija 192 obavezuje države koje je ratifikuju da razviju nacionalne politike i mere zaštite od bioloških rizika, uz uspostavljanje mehanizama pripravnosti i odgovora u vanrednim situacijama. Takođe, poslodavci su u obavezi da, u saradnji sa zaposlenima, uvedu mere prevencije koje uključuju korišćenje lične zaštitne opreme, održavanje higijene na radnom mestu, organizacione promene i adekvatnu obuku zaposlenih.

Preporuka 209, kao neobavezujući ali važan prateći dokument, daje detaljna uputstva za sprovođenje Konvencije. Ona se odnosi na procenu rizika, sisteme ranog upozoravanja, identifikaciju puteva prenosa infekcija, kao i postupke reagovanja u slučaju epidemija i pandemija.

Ovi dokumenti postavljaju novi globalni okvir za prevenciju bioloških rizika na radu i jačanje otpornosti radne snage na buduće zdravstvene krize.

Tokom Konferencije, odlučeno je i da Palestina dobije status posmatrača u Međunarodnoj organizaciji rada (ILO), čime se dodatno podstiče inkluzivnost u globalnom dijalogu o pravima radnika.

U nastavku aktivnosti, 17. juna u Ženevi, ILO je učestvovao i na zasedanju Ekonomsko-socijalnog saveta Ujedinjenih nacija (ECOSOC) posvećenom tranziciji iz humanitarne pomoći ka održivom razvoju.

Zamenica generalnog direktora ILO-a, Celeste Drake, istakla je važnost uključivanja dostojanstvenog rada u sve faze pomoći i obnove u kriznim situacijama. U tom kontekstu posebno je naglašena važnost Preporuke 205, koja pruža smernice za podršku zemljama pogođenim ratovima, prirodnim katastrofama ili ekonomskim krizama – kroz kreiranje radnih mesta, podsticanje preduzetništva i proširenje socijalne zaštite.

Na panelu je istaknuta potreba za jačanjem partnerstava, lokalnih institucija i dugoročnog finansiranja, naročito u najugroženijim zemljama, kao što je Haiti. Pristup ILO-a koji integriše javne radove, podršku malim preduzećima i socijalnu zaštitu ocenjen je kao uspešan model za povezivanje humanitarne pomoći sa razvojnim ciljevima.

Konferenciji je prisustvovalo više od 5.400 delegata iz 187 zemalja članica, a među temama rasprave našli su se i rad na digitalnim platformama, prelazak iz neformalne u formalnu ekonomiju i jačanje socijalne pravde kroz Globalnu koaliciju za socijalnu pravdu. Uniju poslodavaca Srbije su predstavljali Boško Savković, generalni sekretar, i Dejana Kuzmić,
rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *