Održan stručni skup stalnih radnih tela Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije

Stručni skup stalnih radnih tela Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije “Uloga socijalnih partnera u procesima zelene tranzicije, održivog razvoja i migracije radne snage” održan je u Vrnjačkoj Banji, u periodu od 29. oktobra do 01. novembra 2024. godine.

Skup su otvorili Dušan Petrović, sekretar Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije i Zoran Martinović, pomoćnik Ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.

S obzirom na sve veće izazove koje nose klimatske promene, manjak resursa, povećanu emisiju štetnih gasova i potrebu za održivim ekonomskim razvojem, uloga socijalnih partnera postaje od ključnog značaja u upravljanju procesima zelene tranzicije. Osim toga, migracije radne snage predstavlja važan fenomen koji direktno utiče na tržište rada i socijalnu koheziju.

U oviru skupa održana su dva panela :

  • Uloga socijalnih partera u procesima zelene tranzicije i održivog razvoja

O ostvarenim rezultatima i očekivanjima u Republici Srbiji govorili Aleksandar Zlatković, savetnik u Ministarstva rudarstva i energetike, Milorad Bogojević, savetnik u Ministarstvu zaštite životne sredine i Jovan Protić, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju. Prof. dr Mahmut Bušatlija, konsultant za razvoj i investicije, učesnicima je predstavio globalna očekivanja, kao i poziciju Republike Srbije u procesima zelene tranzicije i održivog razvoja, a Petar Đukić, redovni profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, izneo stav o poziciji aktera u tripartitnom socijalnom dijalogu u Republici Srbiji. 

  • Uloga socijalnih partnera u procesima migracije radne snage.

Sa zakonskim okvirom za zapošljavanje stranaca, ali i realnim problemima u praksi, učesnike je upoznala Snežana Nekvasil, načelnica  Odeljenja za normativno-pravne poslove Nacionalne službe za zapošljavanje. Pregled i podatke o migracijama gradjana Republike Srbije, ali uopšte i zemalja Zapadnog Balkana, dala je Milica Andjelković Đoković, menadžerka Programa Mladi, migracije i depopulacija u Institutu za razvoj i inovacije.
Nakon panela usledila je diskusija u okviru koje su analizirani stavovi aktera u socijalnom dijalogu, te su date preporuke za kvalitetnije upravljanje procesima zelene tranzicije i migracijama radne snage, kao i pravcima održivog razvoja .

Primarni zaključak je da socijalni partneri moraju biti aktivno uključeni u kreiranje i sprovođenje Zelene agende Republike Srbije. Kao stubove zelene agende predloženi su: Zelena tranzicija, u kojoj je prepoznata Vlada RS kao ključan akter koji mora da obezbedi održivi prelazak na zelenu ekonomiju kroz kreiranje kvalitetnog regulatornog okvira kojim bi se obezbedile podsticajne mere i obezbedila ulaganja u cilju privrednog rasta, konkurentnosti domaće privrede i otvaranja dostojanstvenih radnih mesta. Socijani dijalog je istaknut kao drugi stub, u smislu da je neophodno kroz socijalni dijalog obezbediti aktivno učešće reprezentativnih socijalnih partnera u kreiranju i sprovođenju strategije zelene agende Republike Srbije uz poštovanje radnih prava i zaštitu zaposlenih i poslodavaca u procesu zelene tranzicije i da se kroz kolektivne ugovore promovišu osnovni pricipi zelene i pravedne tranzicije. Održivi razvoj – potrebno definisati šta su zeleni poslovi što će obezbediti efikasan prelazak sa poslova koji se gase, na nove poslove uz blagovremeno ulaganje u obrazovanje tako da se izvrši prilagođavanje obrazovnih profila potrebama tržišta rada uključujući i efikasan sistem prekvalifikacije i dokvalifikacije.

Sprovođenje predloženih stubova agende je podnošenje inicijative za izradu i usvajanje Nacionalne strategije održivog društvenog i ekonomskog razvoja Srbije sa ciljem obezbeđivanja jake ekonomije i socijalno odgovorne države.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *